بسیاری از شعرهای امروز، هویت و حرف شاعرانه‌ای ندارند

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آرشیو مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

امکانات وب

برچسب ها

یک شاعر گفت: امروز با خیل آثاری روبرو هستیم که هویت و حرف شاعرانه‌ای در آنها دیده نمی‌شود.

بسیاری از شعرهای امروز، هویت و حرف شاعرانه‌ای ندارند

حمیدرضا شکارسری شاعر در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص تفاوت شعر امروز با زمان‌های نه چندان دور گفت: از آنجا که ساختار و درونمایه شعر در ارتباط با گفتمان‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی هر دوره نوشته می‌شود، طبیعی است که عوض کردن کند. نوع زیست مردم، عوض کردن کرده است و نوع شعر و نوع خلق آن هم عوض کردن می‌کند. چون تکنولوژی متحول می شود، انتظارات مردم از هنر هم عوض کردن می‌کند. شاعران باتجربه کمترین عوض کردن را در شعر سرایی خود داشته‌اند، ولی شاعران جوان سهل‌گیر‌تر شده‌اند.

وی افزود: قدیم نیاز نبود جهت انتشار اثر پول داده شود؛ ولی امروز جهت انتشار کتاب پول می‌دهند. از طرفی بعضی آثار در صفحه‌های مجازی انتشار می‌شوند. اگر فرض کنیم شعر با گفتارهای متنی و فرامتنی وقت خود ارتباط مستقیم دارد، این تغییرات بر شعر اثر می‌گذارد. من جریان کوتاه‌سرایی و ساده‌نویسی امروز را نتیجه همین امر می‌دانم. این جریان یک جریان اصیل هست؛ ولی باید آسیب شناسی هم شود. امروز با خیل آثاری روبرو هستیم که هویت و حرف شاعرانه‌ای در آنها دیده نمی‌شود. منتقد کوتاه نویسی و کوتاه سرایی نیستم؛ بلکه منتقد جریان‌هایی هستم اصالت ندارند.

بسیاری از شعرهای امروز، هویت و حرف شاعرانه‌ای ندارند

این شاعر با اشاره به سهل انگاری در ساده‌نویسی شعر امروز اظهار کرد: راحت نویسی زیاد در شعر امروز نقطه آسیب هست. اگر شعر این سرنوشت را بررسی می‌کنیم، در حال بررسی اوضاع اجتماعی، فرهنگی روزگارمان هستیم. مقصر اوضاع شعر امروز گفتمان‌های اجتماعی و فرهنگی است که در جامعه وجود دارد. شعر امروز آیینه‌ای از سادگی در فرهنگ ماست. نباید در شعر به شاعر فشار بیاوریم فرهنگ ما باید متحول بشود. همه چیز را نباید به گردن شاعران جوان انداخت.

انتهای پیام/

یک شاعر گفت: امروز با خیل آثاری روبرو هستیم که هویت و حرف شاعرانه‌ای در آنها دیده نمی‌شود.

ساده نویسی زیاد در شعر امروز نقطه آسیب است

واژه های کلیدی: انتشار کتاب | قد کوتاه | ارتباط | فرهنگ | انتشار | حمید رضا شکارسری | تحول شعر | گفتمان فرهنگی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

نویسنده : afshin shahryari بازدید : 6 تاريخ : دوشنبه 27 شهريور 1396 ساعت: 1:06

آخرین مطالب

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :

اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها